Vitamin ve Besin Takviyesi Uyarısı: Bozuk ve Sahte Ürünlere Dikkat

İnternette satılan vitamin ve besin takviye ürünlerinin bazılarının sahte bazılarının ise bozuk olduğuna dikkat çeken eczacılar, bu ürünlerin bir tek eczanelerde satılması için çağrı yaptı. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “sahte ve bozuk ürünlerin insan sağlığı üzerinde ciddi yan etkileri var” dedi. Corona virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen birçok birey vitamin ve gıda takviye ürünlerine yöneldi. Eczacılar, internet ve marketlerden temin edilen vitamin ve besin takviye ürünlerini eczanelerde satılanlarla karşılaştırdı. Karşılaştırma sonucunda bazı ürünlerin sahte, bazılarının ise kötü saklanma koşullarından dolayı bozulmuş olduğu tespit edildi.

ECZACILARDAN ÇAĞRI

Hürriyet gazetesinden İdris Emen’in haberine bakılırsa, İstanbul Eczacı Odası, vitamin ve besin takviye ürünlerinin sadece eczanelerde satılması için mevzuat değişikliği talebiyle sağlık Bakanlığı ile ziraat ve Orman Bakanlığı’na bir çağrıda bulunmuş oldu. Market ve web ortamında bozulmuş, tağşiş edilmiş yada sahte ürünler satıldığını ve bu durumun halk sağlığı açısından ciddi bir çekince oluşturduğu belirtilen çağrıda, “Sağlığa yönelik takviyelerin eczane dışı kanallardan satılması halk sağlığı ve kamu yararı açısından ciddi sorunlar teşkil edeceğinden, bu ürünlerin bir tek eczaneler-de satılması için lüzumlu mevzuat değişikliği çabuk olarak yapılmalıdır” ifadesi kullanıldı. Talep edilen mevzuat değişikliği için ayrıca eczacılar tarafından bir kampanya başlatıldı. Kampanya çerçevesinde iki günde 2 bin 326 eczacı tarafından sağlık Bakanlığı ile tarım ve Orman Bakanlığı’na elektronik posta ile başvuru yapıldı.

SAĞLIK İÇİN TEHLİKELİ

Mevzuyla ilgili izahat icra eden İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Bazı vatandaşlarımız web veya marketlerde satılan vitamin ve gıda takviye ilaçlarını eczacı dostlarımıza gösterdi. İnternetten alınan bu ürünleri eczanelerde satılanlarla karşılaştırdığımızda bir kısmının düzmece olduğunu, bir kısmının da kötü saklanma koşullarından dolayı bozulmuş anladık. Bu biçim ürünlerin insan sağlığı üzerinde ciddi yan etkileri var. Bozulmuş, sahte yada tağşiş edilmiş ürünleri kullanan kişiler her türlü sağlık sorunu ile karşılaşabilir. Özellikle kronik hastalıktan dolayı devamlı ilaç kullanan yurttaşlarımız için bu risk daha çok. Eczanelerde ilaçlar belli bir derecede muhafaza ediliyor. Ayrıca eczaneler sıkı bir halde denetleniyor. Sadece vitamin ve takviye ürünlerinin satıldığı diğer kanalların bu ürünleri muhafaza ettiği yerlerde yeterince kontrol ve denetim yapılmıyor. Bu yüzden vitamin ve besin takviyelerinin sadece eczanelerde satılması için mevzuat değişikliği yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

HEKİM TAVSİYESİ ŞART

Kalp-damar cerrahı Prof. Dr. Melih Us, vitamin ve besin takviyelerinin kullanımına dikkat edilmesi icap ettiğini ifade etti. Us: “Vitamin takviyeleri veya besin takviyeleri ilaç olarak geçmiyor. O nedenle sağlık Bakanlığı değil, ziraat ve Orman Bakanlığı denetliyor. Bu tarz şeylerin çoğu kontrolsüz ürün. Bunlardan bazılarının fazla alınması durumunda sıhhat sorunları ortaya çıkabilir. Örneğin D vitamini ölçülebilir bir vitamindir. Şahıs kendi başına gider alır ve kullanırsa, toksik olma durumu ortaya çıkar. Maalesef korona döneminde herkese D vitamini önerildi. Bu vitamin için önce vücuttaki seviyesine bakılması gerekir. Aynı şekilde C vitamini, suda eriyen bir vitamindir. Çok çabuk idrarla dışarı çıkar. Bu sebeple C vitamini verilecekse doz ayarlaması yapılması şart. Doz ayarı da hastalığa ve endikasyona gore yapılmalı. Tüm bu ürünlerin kesinlikle tabip tavsiyesi ile tüketilmesi gerekiyor. Merdiven altı üretim de çok fazla, özellikle Slovenya’den gelenler. İnsanlar bunları alırken nerede üretildiğine de bakmalı” dedi.